Blog

Współpraca z projektantem

Projektowanie Wnętrz

Projektujemy tylko Dobre Wnętrza

Jeśli marzysz o unikalnym i funkcjonalnym wnętrzu, Si Studio jest gotowe, aby przekształcić Twoje pomysły w rzeczywistość. Skontaktuj się z nami, a razem stworzymy projekt, który spełni Twoje oczekiwania. Si Studio – Twój świat, Twoje wnętrze!

Jak przebiega współpraca
z projektantem wnętrz

Opis poszczególnych etapów

Jeżeli jesteś na etapie wyboru komu powierzyć zaprojektowanie swojego mieszkania to zapraszam Cię do lektury, w tym artykule opiszemy, jak powinna wyglądać taka współpraca oraz podpowiemy, dlaczego warto się na taką współpracę zdecydować.
 

Czym jest projektowanie wnętrz?

Projektowanie wnętrz jest skompilowanym procesem, który wymaga nie tylko wiedzy technicznej, ale również wyczucia estetyki i umiejętności słuchania klienta. Celm procesu projektowania wnętrz jest stworzenie spójnej, funkcjonalnej i estetycznej przestrzeni. Architekt wnętrz zestawia oczekiwania klienta z przestrzenią jaką ma zaaranżować, budżetem jaki ma do dyspozycji inwestor i swoim doświadczeniem, wyczuciem estetycznym, aby dać klientowi wnętrze dopasowane do jego potrzeb.

Jak wydzielić przestrzeń w mieszkaniu na domowe biuro. Jak zaaranżować taką przestrzeń? Co zrobić, aby praca na takim miejscu była miła i wygodna?

Najważniejsze w urządzeniu takiego miejsca jest wybranie odpowiedniego miejsca w naszym, często małym, mieszkaniu. Dobranie mebli, kolorów, dodatków czyni taką strefę przyjemniejszą Poniżej zebrałem listę rzeczy o jakich dobrze pamiętać zabierając się do samodzielnego urządzenia domowego biura.

Dlaczego współpracować
z projektantem wnętrz?

Współpraca z projektantem wnętrz ma wiele zalet. Po pierwsze projektant wnętrz ma niezbędną wiedze i doświadczenie, którego nie ma inwestor i jak każdy specjalista zdobywał jest latami. To po to przychodzimy do niego po pomoc i za to mu płacimy. Po drugie, architekt wnętrz może pomóc Ci zaoszczędzić czas i pieniądze, ponieważ jego wiedza techniczna pomoże Ci uniknąć błędów i złych decyzji. Po trzecie posiada wyczucie estetyczne i potrafi doradzić Ci w kwestii kolorów, proporcji, symetrii nie tylko jednego pomieszczenia, ale całego mieszkania. Z jednym pokojem możesz sobie poradzić sam, ale jeżeli trzeba kilka pomierzeń połączyć w spójną całość może to być trudne.

Etap 1: Analiza potrzeb
i wymagań klienta

Pierwszym etapem współpracy z projektantem wnętrz jest analiza potrzeb i wymagań klienta, aby poznać jego oczekiwania oraz preferencje dotyczące stylu, mebli, kolorystyki, funkcjonalności i budżet jaki inwestor ma do dyspozycji. Po zebraniu tych informacji w tzw. briefie zastanawiamy się jak „wpasować” to we wnętrze jakie mamy do dyspozycji. Informacje dodatkowe takie jak ilość mieszkańców, zwierzęta, styl życia, sposób spędzania wolnego czasu także mają wpływ na proces projektowania wnętrza. Ważne aby na tym etapie klient był szczery i otwarty, ponieważ tyko wtedy projektant wnętrz będzie mógł stworzyć projekt idealnie dopasowany do jego potrzeb.
 

Analiza przestrzeni

Gdy zbierzemy już wymagania i oczekiwania klienta zabieramy się do analizy przestrzeni. Zaczynamy od inwentaryzacji tzn. pomiarów poszczególnych pomieszczeń. Mierzymy nie tylko szerokość i długość pomieszczeń, ale też okna, drzwi, kratki wentylacyjne, włączniki, rozmieszczenie lamp, punkty hydrauliczne, wnęki, parapety, wszystko co może mieć wpływ na rozmieszczenie mebli. Zastanawiamy się nad różnymi układami jakie możemy zastosować w danym pomieszczeniu. Wybieramy najlepsze rozwiązanie i rekomendujemy inwestorowi.
 

Tablice koncepcyjne

Inaczej zwana moodboard, jest to zestawienie inspiracji stylistycznych dla danego pomieszczenia przygotowanych w oparciu o wytyczne inwestora. Po prostu kartka papieru lub prezentacja przesłana mailem na której przedstawiamy nasz pomysł na aranżację pomieszczenia. Jest to wizualna reprezetacja tego co zaistnieje w danym wnętrzu.

Zawiera zdjęcia przykładowych wnętrz, elementów dekoracyjnych, tkani, kolorów, fragmenty tapet, paneli podłogowych, płytek. Próbki te pozwalają inwestorowi ocenić czy kierunek w którym idziemy z pracą projektową. Poniżej przykładowy moodboard.

2. Projekt Koncepcyjny 

Projekt koncepcyjny ma na celu przedstawienie inwestorowi wizji architekta i uzyskanie jego akceptacji. Po przemyśleniu i wypracowaniu najlepszego rozwiązania funkcjonalnego dla danego pomieszczenia przedstawiamy go inwestorowi wraz z argumentacją, dlaczego tak jest najlepiej. Umawiamy się z klientem ile czasu potrzebuje na decyzje i uwagi po czym, najczęściej przez Google Meet, uzgadniamy ostateczną wersję.

Czarno – białe wizualizacje pomagają inwestorom skupić się na funkcji i przemyśleć na początku sam układ pomieszczenia.

Tworzenie wizualizacji

Gdy wypracowaliśmy, wspólnie z inwestorem, układ przechodzimy do dalszego etapu. Wizualizacje są to realistyczne obrazy komputerowe przedstawiające wnętrze, które mają na celu pokazanie klientowi, jak będzie wyglądało gotowe pomieszczenie. Dzięki wizualizacjom inwestor może lepiej zrozumieć pomysł architekta wnętrz oraz ewentualnie zgłosi swoje uwagi i sugesti. Warto pamiętać że wszelkie zmiany w projekcie są łatwiejsze i tańsze na etapie wizualizacji niż podczas realizacji projektu.

3. Projekt Wykonawczy 

Po zaakceptowaniu wizualizacji przechodzimy do tworzenia projektu technicznego w skład, którego wchodzą, prany rozmieszczenia mebli, instalacji elektrycznych, wodno-kanalizacyjnych czy oświetleniowych. Dzięki tym planom ekipa wykończeniowa wie jak ma przeprowadzić prace i gdzie zainstalować poszczególne elementy wyposażenia. Rysunki szczegółowe mebli, sufitów podwieszanych, ułożenia paneli i płytek, rozmieszczenie uchwytów, wieszaków, umywalek a przede wszystkim projekt zabudowy kuchennej. To nie wszystkie elementy jakie zawiera dokumentacja techniczna. Zależenie od charakteru mieszkania niekiedy wykonujemy projekt schodów i balustrad itp.

Zestawienie materiałów użytych w projekcie

Na etapie projektu wykonawczego architekt wnętrz dobiera materiały i elementy wykończenia, podłogi, farby, drzwi, armaturę łazienkową. Do wyboru tych elementów przykładamy dużą uwagę, ponieważ ma to kluczowe znaczenie dla trwałości oraz estetyki wnętrza. Tworzymy dokument edytowalny w PDF, gdzie przy każdym elemencie wykorzystanym w projekcie jest cena i link do sklepu, gdzie można bezpośrednio zakupić ten produkt, nazywamy to listą zakupową. Inwestor ma również możliwość skomentowania i dodawania swoich uwag. Lista ta powstaje od samego początku pracy i stopniowo jest uzupełniana, do daje możliwość stałego kontrolowania budżetu.

Podsumowanie korzyści wynikających ze współpracy z architektem wnętrz

Czy zatrudnić projektanta wnętrz? Na pewno tak bo dzięki wparciu profesjonalisty zaoszczędzamy czas i pieniądze unikając niepotrzebnych błędów oraz trudności związanych z realizacją projektu. Architekt wnętrz pomoże nam stworzyć wnętrze dopasowane do naszych potrzeb, a nie kopię tego co nam się podoba a czego czasem nie sposób dopasować do naszej przestrzeni. Gotowa lista produktów i kosztorys bardzo są dużą pomocą na etapie realizacji projektu. Pieniądze jakie wydamy zatrudniając projektanta wnętrz są tylko niewielką częścią tego co wydajemy na cały remont bądź aranżację a spokój i komfort pracy z fachowcem szybko zwróci się nam już na etapie meblowania naszego mieszkania.

Pozdrawiam Paweł Łukasik

 

Formularz Kontaktowy

Stawiamy na komfort, kochamy profesjonalizm

– bo Twoje wnętrze zasługuje na najlepsze podejście!

Kontakt

Kazimierzówka 77 C
21-040 Świdnik

(+48) 728 497 505
kontakt@sistudio.com.pl

Scroll to Top