Blog
Mieszkanie z wielkiej płyty
Projektowanie Wnętrz
Jeśli marzysz o unikalnym i funkcjonalnym wnętrzu, Si Studio jest gotowe, aby przekształcić Twoje pomysły w rzeczywistość. Skontaktuj się z nami, a razem stworzymy projekt, który spełni Twoje oczekiwania. Si Studio – Twój świat, Twoje wnętrze!
- (+48) 728 497 505
- kontakt@sistudio.com.pl
Mieszkanie z wielkiej płyty,
ciągle popularne?
Czy warto kupić mieszkanie z wielkiej płyty?
Zastanawiając się nad własnym mieszkaniem oprócz budowy domu, kupna mieszkania od dewelopera wiele osób rozważa zakup mieszkania w bloku z wielkiej płyty. Dlaczego mieszkanie z wielkiej płyty to dobry wybór? Na co zwrócić uwagę decydując się na zakup takiego mieszkania i jakie argumenty stoją za taką decyzją?
Zalety mieszkania w bloku
Głównymi argumentem decydującym o wyborze tego rozwiązania są lokalizacja i cena. Szybkość dojazdu do pracy, bliskość infrastruktury i bogactwo zieleni to przemawia najbardziej do kupujących. Lokalizacja i bliskość szkoły, przychodni, centrum miasta, nie ulegnie już zmianom lub ulegną im bardzo powoli. Na estetyką mieszkania można popracować samemu, ale lokalizacji się już nie zmieni.
Stosunkowo niska cena w porównaniu do nowych mieszkań z rynku pierwotnego to dla wielu osób argument decydujący. Warto spojrzeć na takie mieszkanie jak na inwestycję którą potem można sprzedać, wynająć albo zostawić dzieciom. Jeżeli do tego zdecydujemy się na kupno mieszkania do remontu możemy koszt zakupu jeszcze obniżyć. Szczególnie w miastach popularnych wśród turystów lub ośrodkach studenckich. Kupno mieszkania w dogodnej lokalizacji zawsze będzie dobrą inwestycją.
Co więcej wolniej tracą one na wartości niż ceny innych budynków z rynku wtórnego.
Budowa bloków z wielkiej płyty
Gotowe elementy (płyty żelbetowe), z których powstawały ściany, stropy budynku i schody. miały sprzyjać standaryzacji i przyspieszyć budowę. Taki dom był składany przez robotników na placu budowy. Mieszkania z prefabrykatów budowane w czasach PRL budowane były jako tymczasowe dla ludu pracującego. Koncepcja, która stała u podstaw domów wielorodzinnych z gotowych prefabrykowanych elementów to stworzyć “maszynę do mieszkania”, oszczędzającą miejsce, szybką do wybudowania i stosunkowo tanią w budowie.
Osiedla złożone z tego typu mieszkań miały być autonomiczną częścią miasta, umieszczanie były obok nich miejsca rozrywki, zakłady pracy, sklepy, otaczano je zielenią.
Stan techniczny mieszkań w bloku
Tyle z historii, a jak dziś wygląda kondycja bloków wielkopłytowych. Cena mieszkania w bloku jest średnio o 10% niższa niż na rynku wtórnym, w porównaniu z budownictwem deweloperskim, banki zaś chętnie udzielają kredytów na tego typu inwestycje.
Stan techniczny mieszkań wielkopłytowych wcale nie jest najgorszy. Przez lata bloki te były wielokrotnie remontowane, ocieplane. Modernizowano i dodawano w nich instalacje, domofony, wymieniano windy. Są oczywiście elementy, których nie da się poprawić, wąskie klatki, krzywizny ścian i sufitów, mało miejsca na przechowywanie, ale poprzez dobrze zaplanowany remont i projekt techniczny wnętrza, można niedogodności te zniwelować.
Lokalizacja jest to dla wielu osób wybierających tego typu mieszkania argumentem podstawowym. Osiedla te bowiem są często usytuowane blisko centrów miast i dobrze skomunikowane z innymi dzielnicami, dojazd komunikacją miejską jest bardzo łatwy. W sąsiedztwie tego typu osiedli znajdują się często szkoły sklepy i duże parki co przy dzisiejszej tendencji deweloperów do zacieśniania lokalizacji bloków jest argumentem mocna przemawiającym za wyborem mieszkań z wielkiej płyty.
Remont mieszkania z wielkiej płyty
Na co zwrócić uwagę kupując mieszkanie z prefabrykatów? Poza ogólnym stanem technicznym, widocznymi zaciekami na ścianach wilgocią i pękającymi tynkami, które też nie zawsze dyskwalifikują dane wnętrze, należy zwrócić uwagę na stan instalacji elektrycznej. Czy była ona wymieniana, jaka jest ilość gniazd i łączników, czy rozdzielnica posiada bezpieczniki nowego typu, czy nie znajduje się nad drzwiami wejściowymi.
Czy budynek jest ocieplony. Jest to ważne ze względu wysokość czynszu w który wliczone są koszty ogrzewania. Spółdzielnia rozlicza się ze z właścicielami poprzez odczyt z podzielników ciepła zamontowanych na każdym kaloryferze.
Stan kanalizacji tzn. połączenia rur odpływowych, mogą być po prostu stare lub niedbale poprowadzone. Może być konieczne przeniesienie lub wymiana kaloryferów na nowe.
Instalacja gazowa, jak są prowadzone rury, gdzie jest licznik, czy po zburzeniu ściany rura nie będzie wisiała w powietrzu, czy można ją przenieść.
Okna starego typu będą wymagały wymiany, co wpłynie na koszt remontu. Jak wykonana jest podłoga. Często na stare podłoża np. klepkę parkietową kładziono panele lub nawet płytki na siatce elewacyjnej.
To tylko kilka elementów które mają wpływ na cenę mieszkania.
Myślę, że mieszkania tego typu to bardzo dobre rozwiązanie, jeżeli nasz styl życia wymaga szybkiego przemieszczania i koszystania z infrastruktury miejskiej.