Blog
Mała kuchnia. Jak urządzić?
Projektowanie Wnętrz
Jeśli marzysz o unikalnym i funkcjonalnym wnętrzu, Si Studio jest gotowe, aby przekształcić Twoje pomysły w rzeczywistość. Skontaktuj się z nami, a razem stworzymy projekt, który spełni Twoje oczekiwania. Si Studio – Twój świat, Twoje wnętrze!
- (+48) 728 497 505
- kontakt@sistudio.com.pl
Mała kuchnia,
Jak urządzić?
Jak powiększyć kuchnię?
W tym artykule opiszę Ci jakie są sposoby na urządzenie małej kuchni, aby była wygodna, funkcjonalna i ładna.
Gdy planujesz remont lub urządzanie kuchni pierwsze pytanie, jakie warto sobie zadać, to czy istnieje możliwość połączenia jej z przedpokojem, salonem lub małym pokojem obok. Jest to dobry sposób na przestrzeń, możesz o tym przeczytać artykule: ,, Jak powiększyć kuchnię i zyskać dodatkowy pokój?”, a teraz przechodzimy do małej kuchni.
Jeśli jednak zostajemy przy małej kuchni warto pamiętać o przechowywaniu. Więcej rzeczy zmieści się w szufladach niż w otwieranych szafkach, a szafki górne najlepiej umieścić do sufitu.
Wyposażenie małej kuchni
Kolejnym aspektem są sprzęty. Ładnie wygląda piekarnik w wysokim słupku, ale w małej kuchni lepiej umieścić go nisko – zyskujemy wówczas przestrzeń blatu roboczego.
Jeśli nasza kuchnia będzie wykonywana na wymiar – zamawiamy ją u meblarza, wówczas szafki do samego sufitu oszczędzą nam dodatkowych porządków i dadzą więcej miejsca do przechowywania. Jeśli w zabudowie kuchennej pojawi się szafka narożna, pomimo większej ceny dobrze będzie zastosować system narożny tzw. wyjeżdżany, aby pomieścić więcej przedmiotów. Dobrym rozwiązaniem są również wysokie szafki kargo – zastąpią nam spiżarnię (na zdjęciu poniżej wysoka szafka po lewej stronie).
Jaki blat dla małej kuchni?
W małej kuchni może również sprawdzić się głębszy blat. Mamy wówczas miejsce do pracy i dodatkowe 10 – 15 cm na odstawienie przypraw, pojemników. Szafki dolne są standardowej głębokości – odsunięte są od ściany, dodany za nimi blat (dochodzi jego cena).
Jeśli jesteśmy w temacie gotowania, możemy również dołożyć wysuwany dodatkowy blat – schowany w szufladzie. Wyjmowany okazjonalnie lub np. podczas używania robota kuchennego.
W małych kuchniach możemy zastosować również mniejszy sprzęt: płytę dwupunktową, węższą zmywarkę.
Mała wyspa kuchenna
Być może marzysz o wyspie, potrzebuje ona min. 90 cm wokół do swobodnego poruszania się, jeśli jest to niemożliwe dobrym rozwiązaniem może być półwysep lub wyspa mobilna – na kółkach, którą możemy łatwo przesunąć na bok, gdy potrzebujemy więcej miejsca.
Optycznie kuchnię możemy „powiększyć” przez zastosowanie: jasnych kolorów na frontach, ścianach, podłodze. Warto również położyć na ścianie płytki z lekkim połyskiem.
Przeźroczyste rolety
Ozdoba okna nieprzesłaniająca widoku za oknem również pomoże nam w uzyskaniu efektu większej kuchni – gdy widzimy co dzieje się za oknem mamy wrażenie większej przestrzeni.
W kuchni potrzebujemy również stołu – jeśli nie mamy na niego miejsca możemy umieścić składany stolik lub dodać długi wąski blat pod ścianą.
Mała kuchnia w bloku – najwżniejsze zasady
- Staraj się maksymalnie wykorzystać przestrzeń. Pomogą Ci w tym szafki do sufitu, szuflady oraz wyjeżdżane szafki narożne.
- Mały stół lub półwysep. Jest możliwość umieszczenia stołu z podnoszonym blatem lub półwysep, pod którym możemy umieścić szafki.
- Jasne kolory i lekko połyskujące powierzchnie. Możemy zastosować jasną płytkę pomiędzy blatem, a szafkami, z lekkim połyskiem. Fronty najlepiej z niewielką liczbą podziałów, również jasne.
- Oświetlenie. Oprócz lampy sufitowej dodaj halogeny lub taśmę led do oświetlenia blatu. Dobrze oświetlona przestrzeń zawsze wydaje się nieco większa.
- Podłoga. W małej kuchni sprawdzi się podłoga o delikatnych wzorach i barwie.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat projektowania kuchni – na jakie aspekty zwrócić uwagę i jakich błędów unikać, zapraszam do przeczytania innych artykułów.
Pozdrawiam serdecznie Mariola Łukasik.