Blog
Aranżacja mieszkania w bloku
Projektowanie Wnętrz
Jeśli marzysz o unikalnym i funkcjonalnym wnętrzu, Si Studio jest gotowe, aby przekształcić Twoje pomysły w rzeczywistość. Skontaktuj się z nami, a razem stworzymy projekt, który spełni Twoje oczekiwania. Si Studio – Twój świat, Twoje wnętrze!
- (+48) 728 497 505
- kontakt@sistudio.com.pl
Jak zaaranżować
mieszkanie w bloku?
Praktyczne wskazówki, porady i pomysły.
Styl architektury peerelowskiej, w jakiej powstawały mieszania z wielkiej płyty, odcisnął na nich swoje piętno i postawił przed mieszkańcami szereg wymagań aranżacyjnych które muszą oni pokonać, aby dostosować swoje mieszkania do swoich wymagań i potrzeb. Ograniczony metraż, brak pomysłu na funkcjonalne zagospodarowanie wnętrza mieszkania to główne problemy z jakimi musimy się uporać planując urządzić mieszanie w bloku. Pomimo szeregu uchybień wykonawczych i monotonnej stylistyki, mieszkań wznoszonych w technologii prefabrykowanej, jest zdecydowanie większa ilość zalet mieszkań wznoszonych w technologii prefabrykowanej, o czy więcej pisaliśmy tutaj.
Jeśli zastanawiasz się czy możesz samodzielnie odświeżyć stylistykę mieszkania w starym budownictwie lub wyremontować i nadać mieszkaniu nowy charakter spróbujemy w kilku punktach wskazać Ci na co szczególnie zwrócić uwagę zabierając się do remontu swojego mieszkania.
Jakie problemy możemy napotkać aranżując małe mieszkanie w bloku?
Utarła się opinia, że aranżacja małych mieszkań jest trudna. Zabierając się do urządzania mieszkania zależy nam, aby nasze małe mieszkanie wydawało się większe niż jest w rzeczywistości, posiadało dużo miejsca do przechowywania i jeszcze spełniało nasze oczekiwania stylistyczne.
Nietrafionych decyzji może być wiele, złe rozmieszczenie oświetlenia, niewłaściwe rozplanowanie stref w kuchni, niewłaściwe odległości między meblami czy eklektyzm stylistyczny itp. Nie jest naszym celem przestraszyć naszego czytelnika listą potencjalnych błędów, chcemy jednak zwrócić uwagę na najważniejszą zasadę projektową – dokładne przemyślenie tego co chcemy uzyskać. Takie podejście do tematu daje nam dużą pewność, że co najmniej od strony funkcjonalnej, odległości, rozmieszczenie sprzętów, wygoda użytkowania, uda nam się dobrze zaplanować nasze wnętrze.
Co należy przewidzieć planując aranżację mieszkania w bloku?
Pierwszą rzeczą, o którą zawsze pytamy na początku naszych klientów to budżet. Jaki macie Państwo budżet na wykończenie swojego mieszkania? Odpowiedź na to pytanie ustawia nam całość pracy. Jeżeli padnie jakaś kwota, nawet przybliżona wiemy już z jakiego rodzaju materiałów możemy projektować. Czy są to materiały premium czy ekonomiczne. Jeżeli chcesz sprawnie wylądować z remontem powinieneś wiedzieć, ile masz na to pieniędzy, plus 30 procentowy bufor na nieprzewidziane wypadki.
Druga rzecz to ekipa remontowa, jeżeli nawet masz kogoś z polecenia koniecznie porozmawiaj z szefem na temat, terminu, zakresu prac (czy jest w stanie wszystkie prace zrobić we własnym zakresie), zakupów kto będzie kupował, wnosił, odbierał chemię budowlaną, meble, jak będziesz się z nimi rozliczał. Płatności za pracę najlepiej rozliczać po zakończonych etapach. Więcej o tym jak wybierać i o co pytać wykonawców przed remontem pisaliśmy tutaj
Kto będzie projektował wnętrze? Jeżeli czujesz się na siłach by zrobić to samodzielnie to warto abyś miał przygotowane poglądowe zdjęcia, grafiki, materiały, rysunki techniczne z wymiarami. Jeżeli precyzyjnie przygotujesz techniczną stronę swojego projektu, tym bardziej że masz go w głowie, łatwiej przekażesz wszystkie niezbędne informacje wykonawcy, przekonasz go do swojej wizji, unikniesz nieporozumień i niepotrzebnego stresu.
Sprawy formalne na przykład poinformowanie spółdzielni o planowanym remoncie i zmianach w mieszkaniu o których powinna wiedzieć, przeniesienie grzejników, montaż klimatyzacji, zapewnienie kontenera na gruz itp.
Sprawdzone zasady projektowe
Aby dobrze urządzić małe mieszkanie warto pamiętać o kilku prostych zasadach. Stosowanie się do nich pozwoli uniknąć błędów i zaoszczędzić pieniądze.
Ściany muszą być odporne tzn. łatwe do czyszczenia i utrzymania. Farby najlepiej ceramiczne, dają możliwość usuwania zabrudzeń ze ścian nawet po kilku dniach.
Podłogi. Na posadzki w korytarzach, łazienkach i w kuchni, a więc tam, gdzie ruch jest największy, najlepszym rozwiązaniem są bardzo odporne na ścieranie płytki gresowe lub coraz bardziej popularne i równie odporne, panele winylowe.
W małych mieszkaniach w bloku musimy pilnować, aby nie zagracić mieszkania zbyt duża liczbą mebli i sprzętów i bibelotów, wnętrze mieszkania będzie wtedy wyglądać na chaotyczne. Duża ilość mebli nie zawsze oznacza dużą ilość miejsca do przechowywania. Czasem lepiej zastąpić je zabudowaną do sufitu szafą w korytarzu.
Oświetlenie powinno być różnorodne, nie tylko jedna lampa sufitowa, ale i dodatkowe kinkiety ścienne i lampy podłogowe które będą doświetlać kąty i zakamarki. W kuchni powinno być dużo oświetlenia roboczego tj. nad blatem kuchennym i stołem a w łazience dodatkowe oświetlenie nad lustrem.
Małe pomieszczenia lepiej pomalować na jasne kolory, powiększą optycznie przestrzeń. Kolor ścian należy dobrać do koloru mebli. Łatwiej zmienić kolor ściany niż całego kompletu mebli, bo nie pasują do koloru ściany.
Jak powiększyć przestrzeń w mieszkaniu?
Podejmując się aranżacji małej przestrzeni zależy nam, aby wydawała się ona optyczne większa. I jest to chyba najważniejsze zadanie jakie musimy przemyśleć przed rozpoczęciem całego procesu projektowego. Poniżej zebraliśmy listę rzeczy, które o których należy pamiętać mając na celu aranżacje niewielkiej przestrzeni.
Urządzając małe mieszkanie w bloku możemy optycznie go powiększyć poprzez:
- Meble i zabudowy robione na wymiar. Kuchnia w zabudowie kuchennej, pozwala zająć całą przestrzeń aż po sam sufit. Szafa zabudowana do sufitu stojąca w korytarzu to świetne miejsce do przechowywania kurtek, płaszczy i butów.
- Rozkładane sofy z pojemnikami na pościel i meble nieco mniejsze niż standardowe pozwolą uzyskać wrażenie pomieszczenia większego niż jest faktycznie.
- Połączenie kuchni z salonem, oprócz faktycznego powiększenia przestrzeni, daje poczucie lekkości i doświetla pomieszczenie. Dzięki temu ustawimy w aneksie kuchennym dodatkowy stolik lub krzesło.
- Wyspa kuchenna na styku kuchni z salonem, pozwoli na wspólne gotowanie, kontakt z gośćmi lub rodziną, nawet w czasie przygotowywania posiłków.
- Okrągły stół zaoszczędzi więcej miejsca, bo zmieści się przy nim więcej osób niż przy stole z kwadratowym lub prostokątnym blatem.
- Kolor. Umiejętnie dobrane jasne kolory ścian i mebli będą odbijać światło i sprawiać wrażenie przestronności.
- Oświetlenie różnych stref, nawet w tym samym pomieszczeniu, różnymi rodzajami światła, sprawi wrażenie przestronności.
To co jest najważniejsze podczas samodzielnego projektowania wnętrza swojego mieszkania są jego funkcjonalność – wygoda użytkowania i przemyślane rozplanowanie poszczególnych stref. Mając dobrze przeanalizowane te elementy możemy spokojnie zająć się wyborem szczegółowych rozwiązań, mebli, płytek, dekoracji.