Blog

Jak urządzić mieszkanie samodzielnie?

Projektowanie Wnętrz

Projektujemy tylko Dobre Wnętrza

Jeśli marzysz o unikalnym i funkcjonalnym wnętrzu, Si Studio jest gotowe, aby przekształcić Twoje pomysły w rzeczywistość. Skontaktuj się z nami, a razem stworzymy projekt, który spełni Twoje oczekiwania. Si Studio – Twój świat, Twoje wnętrze!

Jak samodzielnie
urządzić swoje mieszkanie?

Kilka porad dla osób, które chcą samodzielnie urządzić mieszkanie.

 

Na pewno urządzanie mieszkania wraz z dobrym profesjonalistą byłoby najlepszym rozwiązaniem, ale czasem nie jest to możliwe. W tym artykule chcę Ci pomóc i dać kilka wskazówek, abyś mógł/mogła samodzielnie zmierzyć się z tym zadaniem. Co zatem należałoby zrobić?

 

1. Układ fukcjonalny

Jeśli masz plany mieszkania warto zastanowić się nad układem – czyli rozmieszczeniem wszystkich mebli i ścianek. Można skorzystać z darmowych programów na przykład Sweet Home 3d, Design Your Room, Planner 5d. Tam wpisujesz wymiary mieszkania i ustawiasz wyposażenie.

Przed przystąpieniem do planowania pomyśl, czy chcesz mieć kuchnię otwartą czy zamkniętą, narożnik czy sofę, telewizor, kominek elektryczny, dużą szafę w przedpokoju itp.

Przemyśl również łazienkę – czy chcesz mieć wannę czy prysznic, jak szeroka ma być umywalka, czy chcesz mieć półki w łazience?
Ważne są również sprzęty np. pralka – w kuchni czy w łazience? Wypisz jakie masz oczekiwania co do poszczególnych pomieszczeń.

Dobrym sposobem na rozplanowanie przestrzeni może być rozrysowanie na kartce w kratkę lub papieże milimetrowym wymiaru pomieszczenia i rozrysowaniu na oddzielnej kartce mebli w odpowiadającej skali. Wycinasz kształty mebli i możesz je przesuwać. Jest to prosty sposób na zobaczenie, czy wszystko się zmieści. Warto pamiętać, że miejsce wygodne do przejścia pomiędzy meblami to ok. 90 cm.

2. Zmiany deweloperskie

Aby osiągnąć efekt jak na zdjęciu powyżej po prawej stronie, tzn. pralka, umywalka i prysznic na jednej ścianie w wąskiej łazience w bloku, musieliśmy przenieść podejścia hydrauliczne do pralki. Deweloper wykonał taką zmianę i dzięki temu w łazience pomieściliśmy się ze wszystkim.

Jeśli wybrałeś już mieszkanie i zbliża się jego odbiór najlepiej, gdy pójdziesz na niego z profesjonalistą. Pomoże ci on fachowym okiem ocenić poprawki, które powinien bezpłatnie wykonać deweloper i na podstawie zaplanowanego układu funkcjonalnego zlecić zmiany deweloperskie np. punkty wodno – kanalizacyjne, gniazda prądowe, dodatkowe ścianki itp.

3. Styl Twojego wnętrza

Znajdź styl, w jakim chciałbyś urządzić swoje wnętrze.

Najpierw pooglądaj wnętrza w intrenecie, np.na Pintereście, możesz założyć tam konto i zapisać wybrane zdjęcia. Stwórz tablicę pod tytułem: salon, kuchnia, łazienka, sypialnia … Dobrze, abyś miał wybrane około siedmiu zdjęć do każdego pomieszczenia.

Gdy już to zrobiłeś przeznacz popołudnie i zbierz informacje z każdego pomieszczenia, np. Kuchnia: podobają mi się fronty białe, zabudowa piekarnika w wysokim słupku, blat ciemny, podłoga drewnopodobna, w oknie rolety rzymskie, okap wolno wiszący itp. Jeśli masz już te informacje możesz stworzyć listę zakupów.

Jeżeli szukasz informacji co jest modne w projektowaniu wnętrz w roku 2023 zapraszam do lektury tego artyułu na naszym blogu.

4. Projekt Kuchni

Możesz go zrobić za darmo np. w planerze kuchni Metod Ikea. Nie jest to trudne, a projekt skonsultujesz za darmo ze sprzedawcą – na takie spotkanie trzeba się umówić wcześniej. Dzięki temu będziesz znał w przybliżeniu koszt kuchni, będziesz mógł zobaczyć jak będzie wyglądała. Możliwe również będzie rozplanowanie przyłączy wodno – kanalizacyjnych oraz gniazd prądowych. Taką kuchnię możesz zamówić u meblarza lub w sklepie Ikea. Więcej informacji szczegółowych o tym jak urządzić kuchnię pisaliśmy tutaj

5. Rozmieszczenie elektryki w mieszkaniu

Jeśli masz już układ funkcjonalny i wybrane meble, możesz ustalić rozmieszczenie elektryki. W kuchni elektrykę planujemy najczęściej obok sprzętów które potrzebują zasilania.

Do elektryki należy również oświetlenie. Należy pamiętać o trzech rodzajach oświetlenia, które stosujemy we wnętrzach: ogólne, które oświetli cały pokój, punktowe, które oświetli np. blat roboczy w kuchni, biurko w pokoju dziecka lub miejsce do czytania oraz oświetlenie, które tworzy nastrój – są to np. taśmy LED, oświetlenie obrazów, małe punkty umieszczone w półkach itp.

Zanim wykonawca przyjdzie, aby zająć się elektrykę istotne, abyś miał przemyślane i ustalone punkty. Pamiętajmy, że gniazda prądowe dajemy tam, gdzie musimy przyłączyć sprzęty: kuchenne, używane w łazience, obok łóżka w sypialni, obok biurka, stołu, w kuchni nad blatem…

6. Dobrze przemyslana łazienka

Kolejnym istotnym punktem jest łazienka. Tutaj jest dość dużo decyzji do podjęcia. Jeśli masz zdjęcia łazienki, która Ci się podoba, zadecyduj jaki rodzaj, format, kolor płytki chciałbyś mieć. Aby się upewnić, możesz odwiedzić sklep z płytkami. Sklepy te oferują projekty, w zamian za zakupienie płytek, warto z tego skorzystać. Pamiętaj jednak, że dekory, które dużo kosztują, warto dać jedynie w miejscach widocznych np. wokół lustra.

7. Kolory w e wnętrzach

Najlepiej sufity pomalować na biało, ściany kolorem delikatnym np. beżowym. Jeśli chcesz ciemniejszy kolor, to możesz pomalować nim jedną ścianę np. za zagłówkiem łóżka w sypialni lub ścianę, do której dostawiony jest stół. Kolor ma pomóc nam w odpoczynku, wybierz taki który Ci w tym pomoże.

8. O czym jeszcze warto pomyśleć planując wnętrze?

Rośliny – pamiętaj, że wnętrzu dodają one życia, gdy kolory są spokojne i stonowane ożywiają go. Ważne jest również to, że nasze oczy odpoczywają patrząc na żywą zieleń.

Kolorowe dodatki – zamiast kolorów mocnych na ścianach, frontach kuchennych czy meblach lepiej dokupić kolorowe poduszki, koce albo obraz na ścianie.

Małe zmiany – jeśli nie stać cię na nowe meble, możesz zmienić kolor frontu, uchwyty meblowe, ozdobę okna, dokupić kolorowe poduszki, postawić wazon ze świeżymi kwiatami.

Lustra – jeśli Twoje wnętrze nie jest duże i nie ma zbyt wielu okien, powieszenie lustra powiększy je i może odbić okno, wówczas będziemy mieli wrażenie dodatkowego, naturalnego źródła światła.
Cieszę się, że mogłam się z tobą podzielić kilkoma radami na temat wnętrza, mam nadzieję, że będą dla Ciebie przydatne 🙂
Więcej informacji znajdziesz w pozostałych naszych artykułach.

Pozdrawiam Mariola Łukasik

Formularz Kontaktowy

Stawiamy na komfort, kochamy profesjonalizm

– bo Twoje wnętrze zasługuje na najlepsze podejście!

Kontakt

Kazimierzówka 77 C
21-040 Świdnik

(+48) 728 497 505
kontakt@sistudio.com.pl

Scroll to Top